Články z blogu

5-vecí,-ktoré-musíte-vedieť-predtým,-než-sa-rozhodnete-stavať-trendhouse-stavby-blog

5 vecí, ktoré musíte vedieť predtým, než sa rozhodnete stavať

Budovanie Vášho nového domova je vzrušujúce a niekedy je to ohromujúci zážitok. Pre staviteľa je však stavba rutinou, čo je dôvod, prečo musíte byť aj Vy aktívnym účastníkom v rámci všetkých aspektov stavebného procesu. Len Vy totiž viete, ako vyzerá Váš sen o bývaní.

Stavba Vášho nového domova nemôže byť pasívnou aktivitou, pretože existuje veľké množstvo rozhodnutí, ktoré musia byť vykonané z Vašej strany. V prípade, že sa nechcete alebo nemôžte podieľať na týchto rozhodnutiach, budete nútiť svoju stavebnú firmu, aby ich vykonala za Vás, čo predstavuje riziko, že váš nový domov nedopadne tak, ako ste si ho predstavovali. Tu je základných 5 vecí, ktoré musíte poznať a brať do úvahy ešte pred začatím budovania nového domova:

Poznajte Vaše možnosti

Skôr, než začnete stavať svoj nový domov, prejdite si niektoré čísla a zistite, či si naozaj môžete dovoliť postaviť domov, ktorý chcete. Väčšina stavebných firiem ponúka svojim zákazníkom kalkuláciu predbežných nákladov na vybudovanie domu a dá sa očakávať, že konečná suma sa od nich bude odlišovať len mierne. Čísla by mali zahŕňať náklady na výstavbu jednotlivých častí domu, prostriedky určené pre zálohu a ďalšie súvisiace náklady. Samozrejme, nevyhnutným aspektom, ktorý je potrebné zohľadniť sú takisto pridružené náklady na stavbu, ako napríklad úroky z hypotéky, ktoré výrazne ovplyvňujú výšku jej splátok. Potom, čo ste zistili, že si naozaj viete dovoliť postaviť svoj dom Vám už nič nebráni, aby ste sa pustili do realizácie.

Skontrolujte povesť svojho staviteľa

Existuje množstvo stavebných firiem, ale nie všetky sú si rovné. Je nevyhnutné urobiť si malý prieskum, aby ste zistili, či Vaši potenciálni stavitelia majú len tú najlepšiu povesť. Či už vyhľadávať informácie on-line alebo získať odporúčania od svojej rodiny a priateľov necháme na Vás. Snažte sa však zistiť, či je daný staviteľ rešpektovaný za kvalitne a detailne prevedenú prácu, dochvíľnosť a ľudský prístup.

Myslite ako správny investor

Bez ohľadu na to, ako veľmi ste si obľúbili domček, ktorý staviate a radi by ste v ňom ostali až do konca života, je dôležité počítať aj so situáciou, že sa nebude jednať o poslednú stavbu, ktorú budete vo svojom živote vlastniť. S ohľadom na tento fakt by ste si mali byť vedomí jeho potenciálnej predajnej hodnoty. Je potrebné si uvedomiť, že pridávaním veľkého množstva vylepšení dizajnových prvkov sa bude Váš dom predražovať, a jeho cena v porovnaní s okolitými stavbami môže byť niekoľkonásobne vyššia. Takisto, nevyberajte si nič príliš neobvyklé a okázalé. Opýtajte sa sami seba, či výzor, o ktorom uvažujete bude príťažlivý aj pre ostatných.

Myslite ekologicky

Urobte si vlastný prieskum s cieľom maximalizovať energetickú efektívnosť pri návrhu svojho nového domova. Váš architekt a staviteľ Vám môže napríklad pomôcť zabezpečiť, aby vaše okná boli orientované na juh, čím si zabezpečíte maximálne množstvo slniečka na vykurovanie Vášho domova. Budete napríklad takisto chcieť, aby kúpeľne, práčovne a garáže mali len malé okná za účelom minimalizácie tepelných strát. Nezabúdajte takisto na správnu izoláciu a zvážte aj možnosť investície do energeticky úsporných technológií a spotrebičov.

Nezabudnite na pripomienky

Súčasťou záverečnej, ako aj priebežnej fázy budovania nového domova, je príprava zoznamu Vašich pripomienok. Tento zoznam predstavuje zoznam vytvorený na konci konštrukcie, prípadne počas jej priebehu, ktorý stavebníkovi ukazuje, čo je potrebné ešte urobiť, alebo to, čo ešte musí byť opravené prípadne prerobené. Môžete si takýto zoznam viesť už počas priebehu stavby a s Vašim stavebníkom si ho systematicky prechádzajte. Avšak, nezabudnite na svoje pripomienky predovšetkým počas záverečnej obhliadky stavby. Za zváženie stojí takisto privolanie nezainteresovanej osoby na obhliadku, nakoľko nejde o osobu citovo viazanú na Váš domov a z toho dôvodu môže nedostatky na Vašom dome identifikovať objektívnejšie.

Veríme, že aj vďaka vyššie popísaným bodom bude pre Vás stavba vysneného domčeka o mnoho väčším zážitkom, a že sa vďaka nim dokážete aspoň sčasti vyhnúť problémom, ktoré by stavebný proces a v konečnom dôsledku používanie Vášho domu znepríjemňovali. Našim cieľom je odstraňovať všetky problémy spojené so stavbou a ukázať Vám, že výstavba dokáže byť fascinujúcim a vzrušujúcim procesom. V prípade záujmu viete, kde nás nájdete.