Články z blogu

ako-si-vybrat-stavebnu-firmu-trendhouse-stavby

Ako si vybrať stavebnú firmu?

Nepochybujeme, že pre každého, kto sa rozhodne stavať je úspešná realizácia svojho sna neodmysliteľná. Ako však nájsť toho správneho dodávateľa stavby? Ako sa vyznať v nekončiacej spleti ponúk stavebných firiem? Radi by sme Vám nižšie ponúkli aspoň krátky návod, ktorým by sa mal záujemca o stavbu riadiť.

Človeku, ktorý sa stavebnou činnosťou nezaoberá sa môže zdať, že recept na výber správnej stavebnej firmy neexistuje. Každopádne ste to Vy, kto investuje do svojej budúcnosti a zadováženie správnych dodávateľov leží na Vašich pleciach. A presne z tohto dôvodu vznikol tento článok. V ňom Vám poskytujeme zopár kľúčových bodov, ktoré by mal mať každý záujemca o stavbu „na kľúč“ na pamäti, aby sa efektívne dokázal vyhnúť akýmkoľvek neželaným prekvapeniam.

Začnite od seba!

Pred tým, než sa pustíte do kontaktovania jednotlivých dodávateľov je výhodné, aby ste už vopred vedeli, čo chcete. Je dobré mať pripravený predbežný náčrt, prípadne obrázok domu, ktorý sa Vám zdá byť najoptimálnejší a taktiež odporúčame, aby ste už vopred vedeli o aký typ stavby máte záujem, čo by mal nevyhnutne obsahovať. Tieto prvotné poznatky Vám potom umožnia eliminovať veľké množstvo stavebných firiem, ktoré Vami požadované služby neposkytujú.

Výber dodávateľov

Keď už máte vytvorenú predstavu svojho vysneného domčeku, je čas kontaktovať potenciálnych dodávateľov s cenovou ponukou. Pri ich výbere dbajte predovšetkým na odporúčanie svojich známych, prípadne si ich kvalitu overte na internete. Eliminujte pritom dodávateľov neposkytujúcich to, o čo máte záujem.

Pri vyjadrovaní svojich požiadaviek sa snažte byť čo najšpecifickejší, samozrejme, vo väčšine prípadov sa dá počítať s dodatočnými otázkami z druhej strany. Vzhľadom na zložitosť stavby je to pochopiteľné, a aj z toho dôvodu je z Vašej strany potrebné o možnostiach výstavby zistiť čo najviac. Pýtajte sa, zhromažďujte čo najviac informácií, či už o spôsobe stavby, jej alternatívach, schopnostiach firmy, spôsobilosti pracovníkov, postavených domoch alebo akýchkoľvek dôležitých záležitostiach. Každá správna stavebná firma by Vám mala byť schopná požadované informácie poskytnúť.

Počúvajte svoj žalúdok

Predpokladáme, že ste cenové ponuky jednotlivých dodávateľov dostatočne zhodnotili a vybrali ste si tie najlepšie. Samozrejme, s ohľadom na možnosti a schopnosti danej spoločnosti. Skúste si v ďalšom kroku dohodnúť osobné stretnutie. Každá stavebná spoločnosť by Vám mala byť schopná bez problémov ukázať niektoré zo svojich aktuálnych realizovaných stavieb.

Pýtajte sa na detaily a pri rozhodovaní verte aj svojej intuícií. Majte na mysli, že cena nie je najdôležitejšia a pri realizácií by ste mali dbať predovšetkým na kvalitu prevedenia. Každý staviteľ by mal „vedieť, čo robí“. Samozrejmosťou by mal byť takisto ústretový prístup zo strany firmy a ochota pomôcť.

Cena nie je všetko

Cena je dôležitá, nejde však o jediný dôležitý parameter. Dbajte takisto na kvalitu a prevedenie stavby. Rozdiely v cenách medzi jednotlivými spoločnosťami môžu byť pritom spôsobené rôznymi faktormi. Ide predovšetkým o úroveň režijných nákladov, vzdialenosť firmy od stavby, cenu materiálu, prípadne kalkulovanú maržu spoločnosti.

Zároveň, každý správny stavebník by Vám mal pri prezentácií cenovej ponuky vedieť poskytnúť stručný zoznam nákladových položiek, ktoré tvoria konečnú cenu stavby.

Uzatvorenie zmluvy

Zmluva je jednoznačne najdôležitejšou fázou výberu stavebnej firmy. Ide oficiálnu dohodu medzi stavebnou spoločnosťou a zákazníkom o podmienkach spolupráce. Odporúčame preto navrhovanú zmluvu pozorne prečítať a vypracovať k nej pripomienky. Za užitočné sa v tomto prípade pokladá aj využitie právneho zástupcu. Dbajte na to, aby mala predmetná zmluva všetky povinné náležitosti a aby v nej bol dostatočne definovaný predmet plnenia, lehoty dodania, stavebný proces a plán a jeho podmienky, ako aj cena a špecifikácia platieb.

Správna zmluva by mala obsahovať takisto popis záruk dodávateľa, ktoré by Vám mali zabezpečiť kľudné obdobie bývania. Nevyhnutnou súčasťou sú nakoniec aj zmluvné poplatky a pokuty pre prípad neplnenia zmluvných povinností alebo odstúpenia od zmluvy.

Aj keď je výber dodávateľa vo veľmi veľa prípadoch subjektívnou záležitosťou a dokonalý recept na jeho výber neexistuje, ak si stavebnú firmu vyberiete týmto spôsobom, mala by prebehnúť hladko, bez vážnejších komplikácií. Dúfame, že sme Vám proces výberu aspoň trochu priblížili a v prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať.