Články z blogu

Decentrálne-vetracie-jednotky-s-rekuperáciou-tepla-a-vlhkosti-trendhouse-blog

Decentrálne vetracie jednotky s rekuperáciou tepla a vlhkosti

Vetranie oknami je i pri použití mikroventilácie hlavne v mestách nedostačujúce. Vzduch, ktorý prichádza do nášho obydlia, nebýva totiž vždy najčistejší. Vtedy si mnohí položia otázku – ako dostať do vetraných miestností čistejší vzduch?

Toľko spomínané ideálne vetracie systémy s rekuperačnými jednotkami sú pre mnohých nedostupné. Nielen z cenového dôvodu. Zaváži hlavne to, že máme novostavbu či zrekonštruovaný dom a na to, že so vzduchom v ňom nie je niečo v poriadku sme prišli až po pár mesiacoch. Vybudovať rekuperačný vetrací systém je značným zásahom do už zrekonštruovaného obydlia (vytvorenie stavebných otvorov do vodorovných alebo zvislých stavebných konštrukcií…), ďalej vybudovanie spravidla čiastočných podhľadov, v ktorých je ukryté vzduchotechnické potrubie a podobne. Nie vždy to však platí.

Technológie napredujú míľovými krokmi a na trhu sa objavili novinky – decentrálne vetracie jednotky s rekuperáciou tepla, ktoré je možné inštalovať bez potrubných rozvodov s minimálnou náročnosťou a napriek tomu umožňujúce využívať prednosti komfortného vetrania. Inštalujú sa priamo na obvodovú stenu a nevyžadujú žiadne potrubné rozvody.

Čerstvý vzduch sa nasáva a vydýchaný odvádza len jedným otvorom v stene. Decentrálne vetracie jednotky s rekuperáciou tepla a vlhkosti predstavujú ideálne riešenie pre malé bytové priestory alebo prevetranie a vyriešenie problémov s plesňami v jednotlivých vlhkých miestnostiach. Hodia sa nielen pre rekonštrukcie, ale môžu byť tiež veľmi flexibilne navrhnuté do novostavieb. Vo veľkých bytoch môžeme využiť niekoľko jednotiek.

Vetracie jednotky nepretržite dodávajú do miestnosti čerstvý vzduch a vlhký vydýchaný odvádzajú von. Čerstvý vzduch podporuje pohodu, spánok, schopnosť koncentrácie a výkonnosť. Vzduch v miestnosti bez prievanu zamedzuje prechladnutiu, víreniu prachu a prospieva nášmu zdraviu. Filtre vetracích jednotiek zachytávajú jemný prach a peľ, vďaka čomu si môžu oddýchnuť tiež alergici. Redukciou zvýšenej vlhkosti sa zamedzuje tvorba plesní, vznikajúcich pri nedostatočnom vetraní. Vďaka spätnému získavaniu tepla z odvádzaného vzduchu a jeho odovzdávaniu privádzanému vzduchu (rekuperácia) sa znižuje spotreba energie, keďže žiadna tepelná energia sa nestráca vetraním oknami. Šetria sa tak náklady na vykurovanie a tým peniaze.