Články z blogu

OSVETLENIE V KÚPEĽNI vytvorí celkový dojem. Ktoré si vybrať a prečo?

Plánujete stavbu svojho vysnívaného nízkoenergetického domu a všetko o úspore energie a procese stavby už máte dávno naštudované?

Nezabúdajte, že rovnako potrebné je venovať čas interiéru a prispôsobiť si ho tak, aby Vám v ňom bolo príjemne a aby neobmedzoval Vaše každodenné činnosti. Poďme sa preto spolu bližšie pozrieť na problematiku osvetlenia kúpeľní. Že v tom nie je žiadna veda? A veru je! Dopredu prezradíme, že práve nežnejšie polovičky a milovníci relaxovania vo vani si prídu na svoje.

Hneď na úvod si treba pripomenúť, že osvetlenie v kúpeľni musí odolávať vlhkému prostrediu. Nezabúdajte preto na bezpečnosť a pri kúpe venujte pozornosť označeniu IP – konkrétne označenie IP44 je určené do tohto pre svietidlá náročného prostredia.

Pre aké obklady v kúpeľni sa rozhodnete, záleží len na Vašom vkuse a preferenciách. Pre celkový dojem je ale potrebné zvážiť prístup prirodzeného svetla do miestnosti a určite aj jej rozlohu. Ak chceme priestor opticky zväčšiť a presvetliť, dopomôžu tomu aj obklady v bledých farbách, ideálne s lesklým povrchom, ktorý svetlo odráža lepšie. Pri tmavších, matných povrchoch budete musieť použiť výkonnejšie alebo väčšie množstvo svietidiel.

Určite sa medzi Vami nájde množstvo priaznivcov horúcich kúpeľov. Zážitok z tohto súkromného domáceho wellnessu Vám pomôžu dotvoriť práve toľko spomínané svetlá. Nechcete sa predsa nechať rušiť ostrým svetlom a pri Vašej chvíľke relaxácie po namáhavom dni riešiť nepríjemné oslepenie pri pohľade nahor. Myslite na to už vopred a vyvarujte sa umiestneniu silného svetla nad úroveň vane. Pre tieto účely Vám poslúži príjemné teplé biele svetlo.

Kúpeľňa však nie je len zdrojom odpočinku, odohráva sa tu každodenný ranný zhon a práve toto je miesto, kde pred zrkadlom upravujete svoj zovňajšok pred odchodom do rozbehaného dňa. Dobré osvetlenie je preto nevyhnutné. Na rozdiel od vyššie spomínanej relaxačnej zóny, kde uvítame použitie príjemného teplého svetla, je práve v okolí zrkadla vhodnejšie studené svetlo. Prečo je tomu tak? Jednoducho povedané, neskresľuje farbu pokožky a zobrazuje realitu dôveryhodnejšie. Ktorej z Vás dám sa predsa nikdy nestalo, že po dokonalom nanesení make-upu ste s dobrým pocitom vykročili do nového dňa, ale pri náhodnom natrafení na zrkadlo mimo domu sa dobrý pocit stratil? Tak Vám teda pomôžeme a ukážeme si ako jednoducho rozmiestniť svetlá tak, aby ste tento problém riešiť nemuseli.

Určite si pamätáte z amerických filmov na zrkadlá obklopené žiarovkami v maskérniach herečiek. A mali pravdu! Je to jednoduché riešenie ako sa vyhnúť nežiaducim tieňom, ktoré vzniknú ak tvár osvetlíme len zhora alebo zboku. Ideálne je umiestniť osvetlenie po oboch stranách zrkadla do úrovne očí, prípadne pridať aj svetlo zhora. Fantázii sa však medze nekladú a využiť môžete aj obľúbené LED pásy, prípadne ak máte tvorivého ducha, vyrobiť si už spomínané hravé ‚retro‘ zrkadlo vlastnoručne.