Články z blogu

Pre-tých,-ktorí-si-aktuálne-vyberajú-miesto-na-život-trendhouse-blog

Pre tých, ktorí si aktuálne vyberajú miesto na život

V dnešnej dobe si každý človek či rodina hľadajú vhodné miesto na bývanie. V súčasnosti môžeme putovať voľne po krajinách a sami si vybrať miesto, ktoré uznáme za vhodné alebo ktoré sa nám páči. Najdôležitejšia je teda stále lokalita.

Každý, kto si hľadá vhodné miesto na bývanie určite tiež pomyslí na to, či bude pre neho lepšie mesto alebo vidiek. Tu rozhoduje u každého vlastný životný štýl a jeho finančná situácia. Dom na dedine alebo tiež byt v meste môžu ľudia zdediť, kúpiť, resp. prenajať. Avšak, keď si chceme svoj dom postaviť, potrebujeme si najprv vybrať a kúpiť správny pozemok.

Pri výbere miesta alebo pozemku je veľmi dôležitým faktorom poloha, lokalita, umiestnenie ciest, pôda a možno aj iné prekážky. Kvalitatívne dokážu byť pozemky rôzne, a aj tu platí, že nie je pozemok, ako pozemok.

Teraz sa zamerajme na to, čo by mal mať správny a vhodný pozemok, a na čo by ste pri výbere pozemku mali pozerať. Hlavnú rolu hrajú určite veľkosť pozemku, cena pozemku jeho tvar, prístup na pozemok, orientácia na svetové strany alebo zásobovanie energiami. Ideálne pozemky majú tvar obdĺžnika s dostatočnou dĺžkou kratšej strany, aby bolo možné splniť aj požiadavky stavebného zákona týkajúce sa odstupu od susedných budov. Samozrejme, je veľkou výhodou, keď pozemok má bezproblémový prístup z ulice prostredníctvom prístupovej cesty a nie je potrebné „ukrojiť“ kus pozemku na jej vybudovanie. Čo sa týka ceny pozemkov, jedná sa určite o kľúčový faktor pri výbere, pričom výšku ceny ovplyvňuje všetko už uvedené, ako aj napríklad existujúce objekty na pozemku, oplotenie, porast a pod.. Pri výbere pozemku je dôležitá aj realizácia prípojok energii na vodu, elektrinu prípadne plyn. Takisto, pred kúpou je potrebné preveriť si vlastnícke vzťahy, ktoré panujú na pozemku, ako aj účel potenciálneho pozemku (či ide o ornú pôdu, záhradný pozemok, …). Takisto je dobré zastaviť sa na obecnom úrade a zistiť jednotlivé obmedzenia výstavby na danom pozemku, ako percento zástavby, podlažnosť, atď..

No a otázka – mesto alebo dedina? Sú tam určité viditeľné rozdiely. Na dedine žije oveľa menej obyvateľov ako v meste a ľudia sa viacej poznajú. Platí však, že pracovné príležitosti na dedine nie sú až také rozmanité. Ľudia preto z dediny zvyčajne cestujú za prácou do mesta. Na dedine je však určite väčší pokoj, viac oddychu a súkromia. V mestách sa zase nachádzajú viacposchodové budovy, rôzne obchody, školy, úrady a vlastne všetko nevyhnutné občianske vybavenie. Ľudia teda nemusia z mesta nikam cestovať pretože služby sú na dosah ruky. Pri mestách však nájdeme aj rôzne závody a továrne, ktoré škodia životnému prostrediu a vďaka zhustenej zástavbe a koncentrácií obyvateľstva takisto oveľa viac hluku, časté zápchy alebo havárie.

Výber dedinskej alebo mestskej lokality na bývanie je samozrejme subjektívnou voľbou. Niekto ocení viacej život na dedine, niekto v meste. Je už len na vás, kde si vyberiete vhodné miesto pre svoje bývanie a kde plánujete prežiť zvyšok svojho života.