Články z blogu

Pre-tých,-ktorí-už-nechcú-zbytočne-vyhadzovať-peniaze-za-osvetlenie-trendhouse-blog

Pre tých, ktorí už nechcú zbytočne vyhadzovať peniaze za osvetlenie

Dobrou cestou, ako dosiahnuť úspory elektrickej energie je investícia do nových žiaroviek s LED technológiou svietenia. Rozdielne názory o kúpe LED žiaroviek počujeme však zo všetkých strán a ich vplyvu sa len ťažko vyhneme. Ako to vlastne v skutočnosti je s ich úsporou?

Najjednoduchšie bude, ak si tento problém rozoberieme priamo prostredníctvom nejakého príkladu. Povedzme teda, že domácnosť má na svietenie 10 žiaroviek. Podľa prieskumu žiarovky svietia v priemere 3 hodiny denne (dokopy to bude cca. 1 000 hodín ročne).

Vo všeobecnosti platí, že LED žiarovka bude mať ďaleko nižšiu spotrebu energie, pretože energiu spotrebúva o mnoho účinnejšie. LED žiarovka tak dokáže usporiť až 90% energie v porovnaní s klasickou žiarovkou, preto Vám k náhrade tradičnej 60W žiarovky bude stačiť len 9W LEDka. Poďme si teda rozobrať fakty:

Spotreba elektriny u klasických žiaroviek (10×60 W)

Klasická, bežne používaná žiarovka, ktorá svieti hodinu má spotrebu 60 W, teda 0,06 kW. Každú jednu hodinu potom 10 klasických 60W žiaroviek spotrebuje 0,6 kWh elektrickej energie. Povedzme, že ceny energie sú pre rok 2016 stanovené v priemere na 0,14 €/kWh, záleží od koho energiu odoberáte a v akej tarife sa nachádzate. Pokiaľ budú žiarovky svietiť 3 hodiny denne, spotrebujú prúd za 0,25 €. Za týždeň bude táto položka predtavovať 1,75 € a za mesiac 7,5 €.

Spotreba LED žiaroviek (10×9 W)

Na rozdiel od klasických žiaroviek je spotreba 10 LED žiaroviek vo vyššie popísanom prípade len 0,09 kWh – analogicky, v prepočte to predstavuje 0,01 € za hodinu, 0,04 € za deň, 0,26 € za týždeň a 1,13 € za mesiac. Keď si to vynásobíme ešte za rok, svietenie klasickými žiarovkami vyjde ročne na 90 €, zatiaľ čo LED osvetlenie iba na 13,56 €. Vychádza nám teda úspora vo výške približne 76,44 €.

Avšak to, koľko naozaj ušetríte závisí aj na tom, aké LED žiarovky si obstaráte. Určite Vám neodporúčame investovať do nekvalitných a lacných žiaroviek, ktoré Vám takmer isto požadovanú úsporu neprinesú. Správne LED žiarovky by Vám mali vydržať v priemere 20 rokov, čo je 20–krát dlhšie než klasické žiarovky. Je síce pravda, že LED žiarovka je oproti tej obyčajnej drahšia, avšak keď to zoberieme skutočne zo všetkých strán, tak zistíme, že sa rozhodne vyplatí.

Každopádne to, či sa pre osvetlenie prostredníctvom LED žiaroviek naozaj rozhodnete zostáva v konečnom dôsledku na Vás.