Články z blogu

Štát-chce-zaviesť-dotácie-na-drevostavby-a-ekologické-domy-trendhouse-blog

Štát chce zaviesť dotácie na drevostavby a ekologické domy

Rozmýšľate nad výstavbou svojho vlastného nízkoenergetického domu? V tom prípade by ste mali určite spozornieť! Vládny kabinet totiž v súčasnosti zvažuje zavedenie nového dotačného programu. Chceli by ste vedieť, ako bude fungovať?

Bratislava 13. marca 2017 (TASR) – Slováci budú môcť už onedlho požiadať aj o príspevok na udržateľné bývanie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR totiž v súčasnosti pripravuje vyhlášku, ktorej cieľom má byť hlavne systematická podpora výstavby drevených rodinných domov. Znamená to, že ak sa rozhodnete zaobstarať si vlastnú drevostavbu spĺňajúcu aspoň nízkoenergetický štandard, budete mať nárok na túto štátnu podporu. Podobne, ako to je napríklad s dotáciami pri nákupe elektromobilov, tepelných čerpadiel alebo pri zatepľovaní domov.

Podľa informácií poskytnutých ministerkou pôdohospodárstva je podpora spojená aj so zámerom obmedzenia vývozu dreva do zahraničia. Takýmto zvýhodňovaním nízkoenergetických domov a drevodomov podľa nej štát prispeje zároveň ku kvalitnému a zdravému bývaniu občanov, zníži ich energetické, a tým aj finančné nároky na bývanie a podporí kvalitu životného prostredia v krajine.

Podpora by mala byť poskytovaná na všetky nízkoenergetické, ultranízkoenergetické a pasívne domy. Iniciatívu možno prisudzovať aj trendu „eko výstavby“. Od roku 2020 už totiž budú musieť všetky novostavby na Slovensku spĺňať úroveň energetickej triedy A0, tzn. malo by ísť o nehnuteľnosti s takmer nulovou spotrebou energie definovanou pomocou globálneho ukazovateľa.

A ako by mala takáto podpora prebiehať? Informácie o nej sú v súčasnosti len strohé. V zásade však bude podpora poskytovaná formou vopred určenej sadzby na jeden samostatný rodinný dom. Aká by mala byť jej výška, prípadne aké budú podmienky bude musieť záujemca splniť však momentálne nepoznáme. Viac informácií by sme mali vedieť už v apríli tohto roku.

Sami sme teda zvedaví, čo si štátny aparát pre nás prichystal tentokrát. Podľa doposiaľ známych informácií však tento zámer vyzerá viac než len zaujímavo. Dúfame, že sa však nevyhne svojmu účinku.