Stavebné povolenie: Ako na to?

Sme Trendhouse

Výstavbe nízkoenergetických domov po západnom a južnom Slovensku sa venujeme už viac než 10 rokov.

V prípade, či sa už chystáte stavať, alebo plánujete rozsiahlejšiu rekonštrukciu Vášho domu, budete potrebovať stavebné povolenie. Akákoľvek stavba bez platného stavebného povolenia je ilegálna a stavebný úrad môže nariadiť je odstránenie. V tomto článku Vám chceme preto poskytnúť stručný návod, akými krokmi musí každý investor prejsť, aby úspešne nadobudol stavebné povolenie a mohol sa s kľudným svedomím pustiť do realizácie.

Je pravdou, že vybavovanie stavebného povolenia je časovo náročný proces vyžadujúci množstvo času a silné nervy. Dá sa povedať, že jeho nadobudnutie Vám pridá niekoľko šedivých vlasov, predovšetkým ak niektoré povinné údaje v dokumentácií chýbajú, a vy sa nevyhnete opakovaným návštevám úradov. Hlavne z tohto dôvodu sa množstvo predovšetkým zaneprázdnených ľudí radšej spoľahne na špecializovanú firmu, akou sme samozrejme aj my.

Vo všeobecnosti možno povedať, že nadobudnutiu stavebného povolenia predchádza podanie žiadosti o jeho vydanie stavebnému úradu v správnej a predpísanej forme. Proces vybavovania stavebného povolenia sa prípad od prípadu líši, každopádne, väčšina ľudí sa nevyhne nasledovným krokom:

Návšteva stavebného úradu

Stavebný úrad (súčasť obecného úradu) predstavuje inštitúciu, ktorej bude konečná žiadosť o vydanie stavebného povolenia doručená. Základným a v mnohých prípadoch podceňovaným krokom pri vybavovaní stavebného povolenia je jeho prvotná návšteva, pri ktorej sa je dobré informovať o jednotlivých detailoch uvedenej žiadosti a jej povinných prílohách. Činnosť jednotlivých stavebných úradov sa v rôznych okresoch líši a cieľom tejto návštevy bude teda zistiť, ako ten Váš konkrétny úrad „funguje“.

Prílohy k žiadosti o stavebné povolenie

Ak bola Vaša návšteva stavebného úradu úspešná, mali by ste mať v rukách formulár žiadosti o stavebné povolenie, prípadne informácie ako si ju správne pripraviť. Takisto by ste mali poznať všetky prílohy, ktoré si musíte k žiadosti zaobstarať. Mali by to byť tieto:

  • Výpis z listu vlastníctva nie starší ako 3 mesiace
  • Súhlas ostatných spoluvlastníkov pozemku s výstavbou
  • Kópia katastrálnej mapy
  • Kompletná projektová dokumentácia v 3 vyhotoveniach
  • Situačný výkres stavby na pozemku
  • Certifikát o spôsobilosti projektanta
  • Vyhlásenie stavebného dozoru o odbornom vedení stavby
  • Územné rozhodnutie o umietnení stavby
  • Doklad o zaplatení správneho poplatku

To však nie je všetko! Nevyhnutnou prílohou sú takisto vyjadrenia jednotlivých inštitúcií, orgánov štátnej správy a správcov inžinierskych sietí. Kam teda po tieto vyjadrenia?

  • Vodárne (súhlas s napojením domu na vodu a kanalizáciu)
  • Energetické závody (súhlas s napojením domu na elektrinu)
  • Distribútor plynu (súhlas s napojením domu na plyn v prípade vykurovania plynom)
  • Obec, prípadne mesto (súhlas s malým zdrojom znečistenia ovzdušia, ak vykurujete plynom)
  • Pozemkový úrad (súhlas s vyňatím poľnohospodárskej pôdy)
  • Susedia (jediný súhlas, ktorého nadobudnutie môže byť príjemnou záležitosťou)

Je toho dosť, však? Asi sa už nečudujete ľuďom, ktorí si trochu priplatia a majú pokoj od opletačiek s úradmi. Beháte po jednotlivých inštitúciách, ktoré majú na svoje vyjadrenie 30 dní a súhlasné vyjadrenia dostanete samozrejme až na ten 29., ale len za predpokladu, že ste na nič nezabudli.

Vydanie stavebného povolenia

V prípade, že sa Vám už všetky vyššie uvedené prílohy podarilo od jednotlivých inštitúcií nadobudnúť, je čas stavebnému úradu doručiť kompletnú žiadosť o stavebné povolenie. Podaním uvedenej žiadosti sa začína stavebné konanie, pri ktorom stavebný úrad pozve všetkých jeho účastníkov (teda každého, koho stavba určitým spôsobom ovplyvňuje – susedov, projektanta, stavebný dozor, atď.) na obhliadku miesta stavby. Ak narazíte na ústretových úradníkov, budete môcť prípadné nezrovnalosti riešiť len doplnením žiadosti a nebude potrebné jej úplné zamietnutie. V prípade, že stavebné konanie nebolo takýmto spôsobom zastavené, vydá stavebný úrad stavebné povolenie. V ňom budú uvedené všetky požiadavky na uskutočnenie a užívanie stavby, pričom každý účastník konania má 15 dní na svoje vyjadrenie.

Uvedený proces predstavuje stručný popis jednotlivých krokov smerujúcich k obdržaniu stavebného povolenia. Nakoľko sa činnosť jednotlivých stavebných úradov v rôznych mestách líši, skúsenosti tých, ktorí mali tú česť procesom prejsť sa môžu líšiť. V každom prípade, keď sa už rozhodnete stavať svoj vysnený domček, želáme Vám železné nervy a kopu dovolenky, aby sa Vám podarilo zápas s úradmi dotiahnuť až dokonca. Ak však ani jedným z týchto predpokladov nedisponujete, nezúfajte. Nájdu sa aj firmy, ktoré toto všetko absolvujú aj za Vás. Presne ako napríklad aj my.

Prečítajte si ďalšie články

Nenašli sme žiadne ďalśie projekty...

Kontaktujte nás

Tepelné čerpadlo

Predovšetkým s nástupom nízkoenergetických stavieb, nových a technologicky vyspelejších materiálov izolujúcich teplo vo vnútri domu potrebujú budovy ku svojej prevádzke v porovnaní s minulosťou čím ďalej tým menej tepla. Tento fakt umožnil rozvoj tepelných čerpadiel. Za posledné roky sa pritom vďaka svojej návratnosti stali pre všetkých majiteľov domov oveľa dostupnejšími.

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Podobne, ako bežná chladnička vo Vašej domácnosti dokáže v lete chladiť, tepelné čerpadlo pre Vás počas celej zimy dokáže zabezpečiť príjemnú izbovú teplotu. Využíva pritom čerpanie tepla z okolitého prostredia. Pomocou elektrickej energie ho potom s využitím kondenzátora odovzdáva do prostredia s vyššou teplotou, na vykurovanie.

Hlavnou výhodou tepelných čerpadiel je fakt, že nie sú potrebné žiadne zemné práce. Preto je celková montáž čerpadla veľmi jednoduchá a rýchla. Súčasné tepelné čerpadlá pracujú aj pri vonkajších teplotách -20°C a ich energetický zisk je v porovnaní s inými spôsobmi vykurovania neporovnateľný. Dokážu totiž na 1kWh spotrebovanej elektrickej energie vygenerovať až 4-6kWh energie vo forme tepla.

Za povšimnutie stojí takisto návratnosť investície do tepelného čerpadla, ktorým je možné dosiahnuť mesačnú úsporu nákladov na kúrenie vo výške až 30-70€, samozrejme v závislosti od veľkosti domu.

Výhody tepelného čerpadla