3 typy, ktoré Vám zabezpečia dlhú životnosť exteriérového dreva

Sme Trendhouse

Výstavbe nízkoenergetických domov po západnom a južnom Slovensku sa venujeme už viac než 10 rokov.

Snáď každý staviteľ, ktorý sa rozhodol investovať do svojho vlastného bývania sa v určitom okamihu prichytil, ako sa rozplýva nad krásnym a moderným vzhľadom domov upravených exteriérovým drevom. Ak ste aj Vy z tejto skupiny ľudí a ešte stále premýšľate nad takýmto štýlovým doplnkom fasády, tento článok je určený práve pre Vás. Ako to vlastne s exteriérovým drevom a jeho povrchovou úpravou je?

Odporúčame si predovšetkým uvedomiť, že drevo je vo svojej podstate hodnotným, ba až luxusným statkom, ktorý si vyžaduje zodpovedajúcu starostlivosť a zaobchádzanie. Podobne, ako napríklad oblek z kvalitnej vlny kupujeme za výrazne vyššie sumy s tým, že sa oň budeme dôkladne starať a chrániť ho pred poškodením.

Takisto, aj exteriérové drevo si vyžaduje svoju ochranu. Samozrejme, sú aj výnimky, avšak na ostatné u nás bežné dreviny (smrek, borovica, …) majú poveternostné vplyvy výrazný negatívny vplyv. Veľké množstvo ľudí však túto ochranu prinajlepšom podceňuje. Očakávame „veľa muziky za málo peňazí“ a spoliehame sa, že aj lacná povrchová úprava nám zabezpečí, že sa o pohľadové drevo nebudeme musieť už viac starať. V tom prípade máme pre Vás zlú správu.

Vhodná a správne prevedená povrchová úprava dokáže až niekoľkonásobne predĺžiť životnosť drevených prvkov. Žiadna takáto úprava však nie je všemocná a je nevyhnutná jej občasná obnova. Dôležitým aspektom je preto interval, v akom je túto obnovu nevyhnutné vykonať. Je potrebné uvedomiť si, že zmena vzhľadu a kvality povrchovej úpravy sa deje postupne a nenastane zo dňa na deň. Jej postupná degradácia bude pritom badateľná predovšetkým na miestach priameho slnečného žiarenia a priameho dopadu dažďa. Čo teda môžeme pri voľbe exteriérového dreva a jeho povrchovej úpravy odporučiť?

1) Máme často tendenciu porovnávať exteriérové drevo s interiérovým, a to napríklad v prípade  interiérového nábytku. Vo všeobecnosti platí, že interiérové drevené prvky sú vyhotovené čo najhladšie, z dôvodu, že ich máme v tesnej blízkosti a často sa ich aj dotýkame. V prípade exteriérového fasádneho dreva však uvedené neplatí. Je totiž vystavené úplne iným podmienkam a k jeho hladkému prevedeniu nie je žiadny dôvod.

Platí totiž, že čím viac drevené prvky opracovávame, hobľujeme a brúsime, tým väčšmi narúšame ich štruktúru a tým viac takto opracovanému drevu znižujeme jeho odolnosť voči vonkajším podmienkam. Príkladom nám môžu byť štiepané drevené škridle, ktorých štep rešpektuje prirodzený priebeh vlákien dreva a predovšetkým z tohto dôvodu sú schopné úspešne odolávať výkyvom počasia. V škandinávskych krajinách je dokonca zakázané používať na fasáde hobľované a brúsené laty, ktorých hladký povrch by nebol schopný absorbovať tak veľké množstvo náteru, ako v prípade dosiek neupravených.

2) Nevyhnutné je takisto rozhodnúť sa, akú formu povrchovej úpravy dreva zvolíme. Vo všeobecnosti máme na výber medzi týmito odporúčanými a osvedčenými formami:

  • Oleje a vosky na drevo sú v zásade najpoužívanejšími a z nášho pohľadu najvhodnejšími produktami na úpravu exteriérového dreva. Do dreva vždy vsakujú a umocňujú pritom jeho prirodzený vzhľad, pričom je možné zaobstarať si takisto ich zafarbené a pigmentované formy. Sú prirodzene vodeodpudivé a umožňujú drevu voľne dýchať. Ich nevýhodou je obtiažnosť neskoršej aplikácie iných povrchových úprav, predovšetkým na vodnej báze.
  • Lazúry takisto zachovávajú prirodzený vzhľad a štruktúru dreva. Zaobstarať si pritom môžeme lazúry vytvárajúce povrchovú vrstvu (lazúry na vodnej báze), prípadne lazúry priamo vsakujúce do dreva. Ich použitie sa môže kombinovať s použitím iných úprav, ako napríklad farieb. Nevýhodou je predovšetkým ich kratšia životnosť.
  • Krycie farby sú nepriehľadné a vždy vytvárajú na dreve povrchovú vrstvu. Ich životnosť je dlhšia než v prípade lazúr a výhodou je takisto možnosť úprav dreva, napríklad tmelením.

3) V neposlednom rade je pri aplikácií povrchových úprav dôležité brať ohľad aj na kvalitu a odbornosť prevedenia. Pohľad na pracovníka, ktorý nanáša drahý povrchový náter počas mrazov, prípadne ešte aj na vlhké alebo zamrznuté drevo je viac než bolestivý.

Ak už máte o údržbe a úprave exteriérového dreva stručný prehľad, je len na Vás, či sa o takéto prevedenie Vášho domu rozhodnete. Je potrebné si však pamätať, že nič nie je večné a bez starostlivosti oň sa nezaobídete. V tomto prípade totiž viac než v iných situáciách platí, že „za krásu sa trpí“.

Prečítajte si ďalšie články

Nenašli sme žiadne ďalśie projekty...

Kontaktujte nás

Tepelné čerpadlo

Predovšetkým s nástupom nízkoenergetických stavieb, nových a technologicky vyspelejších materiálov izolujúcich teplo vo vnútri domu potrebujú budovy ku svojej prevádzke v porovnaní s minulosťou čím ďalej tým menej tepla. Tento fakt umožnil rozvoj tepelných čerpadiel. Za posledné roky sa pritom vďaka svojej návratnosti stali pre všetkých majiteľov domov oveľa dostupnejšími.

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Podobne, ako bežná chladnička vo Vašej domácnosti dokáže v lete chladiť, tepelné čerpadlo pre Vás počas celej zimy dokáže zabezpečiť príjemnú izbovú teplotu. Využíva pritom čerpanie tepla z okolitého prostredia. Pomocou elektrickej energie ho potom s využitím kondenzátora odovzdáva do prostredia s vyššou teplotou, na vykurovanie.

Hlavnou výhodou tepelných čerpadiel je fakt, že nie sú potrebné žiadne zemné práce. Preto je celková montáž čerpadla veľmi jednoduchá a rýchla. Súčasné tepelné čerpadlá pracujú aj pri vonkajších teplotách -20°C a ich energetický zisk je v porovnaní s inými spôsobmi vykurovania neporovnateľný. Dokážu totiž na 1kWh spotrebovanej elektrickej energie vygenerovať až 4-6kWh energie vo forme tepla.

Za povšimnutie stojí takisto návratnosť investície do tepelného čerpadla, ktorým je možné dosiahnuť mesačnú úsporu nákladov na kúrenie vo výške až 30-70€, samozrejme v závislosti od veľkosti domu.

Výhody tepelného čerpadla