Pri výstavbe rodinného domu je množstvo dôležitých aspektov, ktorými sa treba riadiť, aby celkový výsledok poskytoval, čo najlepšie podmienky bývania. Jedným z nich je aj orientácia izieb v dome k svetovým stranám.
Cieľom každého staviteľa je postaviť dokonalý dom, ktorý bude spĺňať všetky požadované nároky ako sú komfort, vzhľad, funkčnosť a, samozrejme, energetická úspornosť. Energeticky úsporne budovy sú v súčasnosti veľmi diskutovanou témou, ktorej sa oplatí venovať pozornosť.
Nízke energetické náklady na výstavbu domu možno dosiahnuť rôznymi spôsobmi, no najideálnejšie je využiť na tento účel prírodné zdroje ako napríklad teplé slnečné lúče, ktoré dokážu izby nielen vyhriať, ale prostredníctvom solárnych panelov sa dajú využiť napríklad aj na ohrev vody.
V prvom rade treba pripomenúť, že ideálna dispozícia rodinného domu neexistuje, keďže na tento faktor vplýva množstvo iných daných podmienok ako je orientácia pozemku, susedné stavby a tiež samotné požiadavky stavebníka.
Orientácia izieb podľa svetových strán má veľký význam
Všeobecne platí, že dom by mal byť rozdelený na dennú a nočnú zónu (spoločenskú a súkromnú) a rozloženie izieb v týchto zónach, by malo byť nadväzné. Denné zóny, respektíve miestnosti, kde rodina trávi najviac času by mali byť orientované na juh, juhovýchod, juhozápad a nočné zóny, respektíve zóny, kde rodina trávi najmenej času by mali byť orientované na sever alebo na východ.
Pre obývačku je najvhodnejšie umiestnenie na juh alebo juhozápad, čo zaručí, že v miestnosti bude svetlo po celý deň a vďaka teplu zo slnečných lúčov budú náklady počas zimného vykurovania nižšie.
Kuchyňa by mala byť umiestnená na chladnejšiu stranu, ideálne na sever, severozápad alebo severovýchod, čo zabezpečí priaznivé svetlo a zabráni zbytočnému prehrievaniu počas varenia či pečenia. Ak je kuchyňa spojená s obývacou izbou vhodnejšia orientácia oboch miestností je na juh alebo juhovýchod, s tým, že v kuchyni zabezpečíme dostatočné tienenie.
Detská izba alebo detské izby je najideálnejšie umiestniť taktiež na južnú, juhovýchodnú alebo juhozápadnú stranu, pretože tieto izby plnia aj oddychovú, aj spoločenskú funkciu, keďže deti v týchto izbách trávia podstatnú časť zo svojho voľného času, či už na hranie, učenie, alebo na iné denné aktivity.
Kúpeľňa a toaleta by mala byť na severnej alebo severovýchodnej strane, pretože čas, ktorý v nej členovia domácnosti denne strávia je minimálny. Lenže ak plánujete kúpeľňu ako samostatnú miestnosť s oknami alebo napríklad s balkónom (podľa vzoru západných kultúr) bude lepšie ak ju umiestnite na západnú stranu.
Ak plánujete vo svojom dome aj miesto pre pracovňu, jej ideálna orientácia bude na sever alebo východ, záleží to však od toho o aký typ pracovne ide, či bude využívaná len na občasné premýšľanie, alebo bude slúžiť ako plnohodnotný priestor na vykonávanie povolania, v ktorom budete tráviť väčšinu pracovného dňa. V druhom prípade potom odporúčame jej južnejšiu orientáciu.
A nakoniec tu máme rodičovskú spálňu. Hoci v tejto izbe trávia členovia rodiny najmenej času, jej umiestnenie na severnú stranu je zlá voľba. Táto izba by mala byť orientovaná na východ, vďaka čomu bude ranné vstávania za svitu slnka omnoho príjemnejšie a pozitívnejšie, keďže slnko má vplyv na produkciu beta-endorfínov, ktoré podporujú pocit radosti a lepšiu náladu. Na severnej strane je pre vysoké tepelné straty vhodné umiestniť napríklad aj špajzu, technickú miestnosť alebo chodbu.
Veľkosť a počet okien s ohľadom na svetové strany
Pri orientácii izieb v dome s prihliadnutím na zníženie energetických nákladov je dôležitá aj veľkosť a počet okien. Tu platí, že okno na sever znamená energetickú stratu (čiže podiel straty energie je vyšší, ako jej zisk), okno na juh znamená zisk energie (čiže podiel zisku energie je vyšší, ako jej strata) a okná na východ alebo na západ majú približne vyrovnanú bilanciu (čiže ich strata aj zisk sú takmer na rovnakej úrovni).
Výstavba rodinného domu je zložitý proces, ktorý sa skladá z viacerých prípravných fáz, ktoré nadväzujú jedna na druhú. Ešte pred samotným rozhodovaním orientácie jednotlivých izieb vzhľadom k svetovým stranám, je dôležitý aj výber správneho pozemku, ktorý celý tento proces zjednoduší. Samozrejme, nie vždy je to možné.