10 jednoduchých pravidiel, ako si zaobstarať primeranú hypotéku

Sme Trendhouse

Výstavbe nízkoenergetických domov po západnom a južnom Slovensku sa venujeme už viac než 10 rokov.

Od všadiaľ sa na Vás valia poplašné správy o tom, že hypotekárne úvery zdraželi, resp. že ich je o mnoho ťažšie získať. Ak to však s výstavbou Vášho nového domu myslíte naozaj vážne ani takýto problém by pre Vás nemalo byť problém prekonať.

Pripravili sme si preto pre Vás krátky prehľad rád a názorov, ako vybavenie hypotéky dotiahnuť do úspešného konca, samozrejme, čo najrýchlejšie a ešte k tomu čo najlacnejšie.

  1. Vyčleňte si čas na prieskum!

Pri hľadaní správnej hypotéky robí množstvo ľudí chybu práve v tom, že vhupnú do prvej schválenej hypotéky bez toho, aby zvážili jednotlivé alternatívy. Skúste si preto prejsť viacerými bankami, absolvujte rozhovory so špecialistami. Ochotne Vám poradia, veď je to ich práca. Opútajte sa preto na všetko, čo Vás zaujíma.

  1. Ako dlho sa chystáte splácať?

Vo všeobecnosti platí, že čím je doba splácania hypotéky dlhšia, tým je jej mesačná splátka nižšia. Je to síce pekné, treba však dbať aj na to, že v takom prípade ju o to viac preplatíte. Snažte sa preto dobu splácania nastaviť tak, aby nebola príliš dlhá a zároveň, aby čo najviac korešpondovala s Vašim finančným stavom.

  1. Viete aké dokumenty budete potrebovať?

V zásade možno povedať, že na vybavenie hypotéky Vám bude stačiť doklad totožnosti a dokumenty k nehnuteľnosti. Okrem nich však musíte mať zriadený aj účet v banke, z ktorej si budete brať hypotéku. Na overenie výšku príjmu banke poslúžia údaje získané zo sociálnej poisťovne, v prípade podnikania si pripravte ešte aj minuloročné daňové priznanie. K zakladanej nehnuteľnosti budete potrebovať ešte znalecký posudok a na dokladovanie účelu kúpnu zmluvu, stavebné povolenie, prípadne iný doklad, hypotekárny špecialista Vás však o potrebných dokumentoch určite bude informovať.

  1. A čo fixácia?

Od doby fixácie závisí úrok, aký bude uplatnený. Platí, že čím dlhšiu dobu fixácie úroku si vyberiete, tým bude uplatňovaný úrok vyšší. Vo všeobecnosti je možnosť vybrať si dobu fixácie od 1 do 15 rokov. Vo veľkej miere je výber fixácie subjektívnou záležitosťou, ktorá závisí od postoja k riziku, čiže jej voľba bude prevažne na Vás.

  1. Nezabudnite na zvýhodnenia

Rôzne banky pre svojich klientov zvyknú poskytovať rôzne zvýhodnenia, čiže určite sa na ne nezabudnite spýtať. Môže ísť napríklad o preplatenie nákladov na ocenenie nehnuteľnosti znalcom, prípadne úhrada poplatku za kataster. Aj keď sa jedná o pomerne nevýznamné čiastky v pomere k výške hypotéky, ušetriť Vám dokážu v niektorých prípadoch aj stovky eur.

  1. Potrebujete 100%-né financovanie?

Aj keď je v niektorých prípadoch banka otvorená aj 100%-nému financovaniu nehnuteľnosti, vo väčšine prípadov však bude požadovať splatenie určitej časti prostriedkov (napr. 10%) z vlastných zdrojov. Záleží však na lokalite nehnuteľnosti , jej typu a aj od toho, ako ste bonitný.

  1. Štátny príspevok pre mladých

Ak máte od 18-35 rokov, určite zvážte aj využitie štátneho príspevku pre mladých. Ak beriete hypotéku ako pár, musíte túto podmienku spĺňať obaja. Takisto musíte mať svoj hrubý príjem pod hranicou 1,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve (opäť, ak ste dvaja, pôjde o 2,6 násobok).

  1. A ako to budete mať s mimoriadnymi splátkami?

Množstvo bánk Vám umožní znížiť si hypotéku jej mimoriadnymi splátkami. V prípade, že si určitý peňažný obnos dokážete odložiť bokom aj popri splácaní hypotekárneho úveru, táto možnosť sa Vám bude určite hodiť. Hypotéku budete mať potom možnosť splatiť o mnoho skôr. Bez takého bremena sa Vám totiž bude zaspávať o veľa pokojnejšie.

  1. Nezábúdajte na mimoriadne situácie

Život Vám dokáže priniesť hocičo. Vyzbrojte sa preto určitým finančným obnosom ešte pred tým, než hypotéku získate. Pôjde pritom práve o čiastku na preklenutie neočakávaných situácií. Určite využite takisto možnosť poistenia úveru pre prípad nemožnosti jeho splácania.

  1. Neprežeňte to!

Ak máte už nejaké iné úvery, dbajte na fakt, že splátky úverov by dohromady nemali prekročiť 30% celkových príjmov domácnosti. Ak ste však toto číslo prekročili alebo sa k nemu približujete, zapracujte na ich predčasnom splatení, prípadne zvážte spojenie viacerých úverov do jedného. Celková splátka by sa Vám tým mala znížiť.

Dúfame, že sa nám podarilo aspoň trochu opäť pomôcť a ak máte aj ďalšie otázky, viete kde nás nájdete :).

Prečítajte si ďalšie články

Nenašli sme žiadne ďalśie projekty...

Kontaktujte nás

Tepelné čerpadlo

Predovšetkým s nástupom nízkoenergetických stavieb, nových a technologicky vyspelejších materiálov izolujúcich teplo vo vnútri domu potrebujú budovy ku svojej prevádzke v porovnaní s minulosťou čím ďalej tým menej tepla. Tento fakt umožnil rozvoj tepelných čerpadiel. Za posledné roky sa pritom vďaka svojej návratnosti stali pre všetkých majiteľov domov oveľa dostupnejšími.

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Podobne, ako bežná chladnička vo Vašej domácnosti dokáže v lete chladiť, tepelné čerpadlo pre Vás počas celej zimy dokáže zabezpečiť príjemnú izbovú teplotu. Využíva pritom čerpanie tepla z okolitého prostredia. Pomocou elektrickej energie ho potom s využitím kondenzátora odovzdáva do prostredia s vyššou teplotou, na vykurovanie.

Hlavnou výhodou tepelných čerpadiel je fakt, že nie sú potrebné žiadne zemné práce. Preto je celková montáž čerpadla veľmi jednoduchá a rýchla. Súčasné tepelné čerpadlá pracujú aj pri vonkajších teplotách -20°C a ich energetický zisk je v porovnaní s inými spôsobmi vykurovania neporovnateľný. Dokážu totiž na 1kWh spotrebovanej elektrickej energie vygenerovať až 4-6kWh energie vo forme tepla.

Za povšimnutie stojí takisto návratnosť investície do tepelného čerpadla, ktorým je možné dosiahnuť mesačnú úsporu nákladov na kúrenie vo výške až 30-70€, samozrejme v závislosti od veľkosti domu.

Výhody tepelného čerpadla