Inžinierske siete… na čo vlastne slúžia?

Sme Trendhouse

Výstavbe nízkoenergetických domov po západnom a južnom Slovensku sa venujeme už viac než 10 rokov.

Vedeli by ste si predstaviť domácnosť bez vody, elektriny či plynu? Áno, plyn sa dá nahradiť elektrinou, avšak v prípade jej výpadku môžu nastať nepríjemnosti. Položili ste si niekedy otázku, ako sa tieto nevyhnutnosti, ktoré považujeme za samozrejmé dostanú do našich domov a bytov? Odpoveďou sú inžinierske siete. Navyše, pod inžinierske siete spadajú aj telekomunikačné siete, kanalizácie a dokonca aj príjazdové cesty. Tieto siete do veľkej miery ovplyvňujú finálnu sumu pozemku, resp. stavby. Napojenie na vzdialené siete je veľmi nákladná záležitosť, preto je dobré zvážiť kúpu takéhoto pozemku. Nepríjemná situácia môže nastať aj v prípade, ak je najbližšie vedenie jednoducho preťažené a vám neostáva nič iné než sa pripojiť na iné.

Vlastná studňa či verejný vodovod?

Neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti je vodovod. Je pravdou že voda sa dá čerpať zo studne, ktorú si viete sami vyvŕtať a taktiež odvádzať do vlastnej žumpy, avšak znova sa jedná o ďalšie finančne nákladné komplikácie. Ideálne je teda napojiť sa na obecný vodovod, resp. kanalizáciu, prostredníctvom podania žiadosti a následným podpísaním zmluvy u vlastníka alebo prevádzkovateľa.

Ako získať elektrické a plynové pripojenie?

Čo sa týka elektriny, ako prvý krok musí rozvodový podnik musí odsúhlasiť vaše pripojenie. Z vašej strany je potrebné vypracovať plán s pravdepodobnou spotrebou energie a následne ho spolu so žiadosťou poslať príslušnému podniku, ktorý vás po jej schválení pripojí. Ako pri ostatných, aj pri plyne musíte najprv podať poskytovateľovi žiadosť o pripojenie a podpísať zmluvu. Následne je potrebné vykonať projektovú dokumentáciu na schválenie u spomínaného poskytovateľa. Po jej schválení si postaviate samotnú prípojku plynu a vyberiete najvhodnejšieho dodávateľa, s ktorým podpíšete zmluvu. Po tomto všetkom zašlete žiadosť o realizáciu pripojenia a montáž meradla dodávateľovi.

Prístup na vlastný pozemok

Problematiku prístupovej cesty sme už rozobrali v našom blogu týkajúceho sa výberom stavebného pozemku. Je ale dobré spomenúť, že pred kúpou pozemku zistite, či máte prístup k vášmu pozemku priamo z ulice alebo vedie po súkromnom pozemku. V druhom prípade treba overiť, či majiteľ má za povinnosť povoliť vám prechádzanie po tejto parcele až k vášmu pozemku, alebo či sa s ním treba dohodnúť na spoluvlastníctve.

Dúfame, že vám tieto riadky pomohli a veríme, že sa rozhodnete stavať s nami.

Prečítajte si ďalšie články

Nenašli sme žiadne ďalśie projekty...

Kontaktujte nás

Tepelné čerpadlo

Predovšetkým s nástupom nízkoenergetických stavieb, nových a technologicky vyspelejších materiálov izolujúcich teplo vo vnútri domu potrebujú budovy ku svojej prevádzke v porovnaní s minulosťou čím ďalej tým menej tepla. Tento fakt umožnil rozvoj tepelných čerpadiel. Za posledné roky sa pritom vďaka svojej návratnosti stali pre všetkých majiteľov domov oveľa dostupnejšími.

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Podobne, ako bežná chladnička vo Vašej domácnosti dokáže v lete chladiť, tepelné čerpadlo pre Vás počas celej zimy dokáže zabezpečiť príjemnú izbovú teplotu. Využíva pritom čerpanie tepla z okolitého prostredia. Pomocou elektrickej energie ho potom s využitím kondenzátora odovzdáva do prostredia s vyššou teplotou, na vykurovanie.

Hlavnou výhodou tepelných čerpadiel je fakt, že nie sú potrebné žiadne zemné práce. Preto je celková montáž čerpadla veľmi jednoduchá a rýchla. Súčasné tepelné čerpadlá pracujú aj pri vonkajších teplotách -20°C a ich energetický zisk je v porovnaní s inými spôsobmi vykurovania neporovnateľný. Dokážu totiž na 1kWh spotrebovanej elektrickej energie vygenerovať až 4-6kWh energie vo forme tepla.

Za povšimnutie stojí takisto návratnosť investície do tepelného čerpadla, ktorým je možné dosiahnuť mesačnú úsporu nákladov na kúrenie vo výške až 30-70€, samozrejme v závislosti od veľkosti domu.

Výhody tepelného čerpadla