Články z blogu

3-typy,-ktoré-Vám-zabezpečia-dlhú-životnosť-exteriérového-dreva-trendhouse-blogpost

3 typy, ktoré Vám zabezpečia dlhú životnosť exteriérového dreva

Snáď každý staviteľ, ktorý sa rozhodol investovať do svojho vlastného bývania sa v určitom okamihu prichytil, ako sa rozplýva nad krásnym a moderným vzhľadom domov upravených exteriérovým drevom. Ak ste aj Vy z tejto skupiny ľudí a ešte stále premýšľate nad takýmto štýlovým doplnkom fasády, tento článok je určený práve pre Vás. Ako to vlastne s exteriérovým drevom a jeho povrchovou úpravou je?

Odporúčame si predovšetkým uvedomiť, že drevo je vo svojej podstate hodnotným, ba až luxusným statkom, ktorý si vyžaduje zodpovedajúcu starostlivosť a zaobchádzanie. Podobne, ako napríklad oblek z kvalitnej vlny kupujeme za výrazne vyššie sumy s tým, že sa oň budeme dôkladne starať a chrániť ho pred poškodením.

Takisto, aj exteriérové drevo si vyžaduje svoju ochranu. Samozrejme, sú aj výnimky, avšak na ostatné u nás bežné dreviny (smrek, borovica, …) majú poveternostné vplyvy výrazný negatívny vplyv. Veľké množstvo ľudí však túto ochranu prinajlepšom podceňuje. Očakávame „veľa muziky za málo peňazí“ a spoliehame sa, že aj lacná povrchová úprava nám zabezpečí, že sa o pohľadové drevo nebudeme musieť už viac starať. V tom prípade máme pre Vás zlú správu.

Vhodná a správne prevedená povrchová úprava dokáže až niekoľkonásobne predĺžiť životnosť drevených prvkov. Žiadna takáto úprava však nie je všemocná a je nevyhnutná jej občasná obnova. Dôležitým aspektom je preto interval, v akom je túto obnovu nevyhnutné vykonať. Je potrebné uvedomiť si, že zmena vzhľadu a kvality povrchovej úpravy sa deje postupne a nenastane zo dňa na deň. Jej postupná degradácia bude pritom badateľná predovšetkým na miestach priameho slnečného žiarenia a priameho dopadu dažďa. Čo teda môžeme pri voľbe exteriérového dreva a jeho povrchovej úpravy odporučiť?

1) Máme často tendenciu porovnávať exteriérové drevo s interiérovým, a to napríklad v prípade  interiérového nábytku. Vo všeobecnosti platí, že interiérové drevené prvky sú vyhotovené čo najhladšie, z dôvodu, že ich máme v tesnej blízkosti a často sa ich aj dotýkame. V prípade exteriérového fasádneho dreva však uvedené neplatí. Je totiž vystavené úplne iným podmienkam a k jeho hladkému prevedeniu nie je žiadny dôvod.

Platí totiž, že čím viac drevené prvky opracovávame, hobľujeme a brúsime, tým väčšmi narúšame ich štruktúru a tým viac takto opracovanému drevu znižujeme jeho odolnosť voči vonkajším podmienkam. Príkladom nám môžu byť štiepané drevené škridle, ktorých štep rešpektuje prirodzený priebeh vlákien dreva a predovšetkým z tohto dôvodu sú schopné úspešne odolávať výkyvom počasia. V škandinávskych krajinách je dokonca zakázané používať na fasáde hobľované a brúsené laty, ktorých hladký povrch by nebol schopný absorbovať tak veľké množstvo náteru, ako v prípade dosiek neupravených.

2) Nevyhnutné je takisto rozhodnúť sa, akú formu povrchovej úpravy dreva zvolíme. Vo všeobecnosti máme na výber medzi týmito odporúčanými a osvedčenými formami:

  • Oleje a vosky na drevo sú v zásade najpoužívanejšími a z nášho pohľadu najvhodnejšími produktami na úpravu exteriérového dreva. Do dreva vždy vsakujú a umocňujú pritom jeho prirodzený vzhľad, pričom je možné zaobstarať si takisto ich zafarbené a pigmentované formy. Sú prirodzene vodeodpudivé a umožňujú drevu voľne dýchať. Ich nevýhodou je obtiažnosť neskoršej aplikácie iných povrchových úprav, predovšetkým na vodnej báze.
  • Lazúry takisto zachovávajú prirodzený vzhľad a štruktúru dreva. Zaobstarať si pritom môžeme lazúry vytvárajúce povrchovú vrstvu (lazúry na vodnej báze), prípadne lazúry priamo vsakujúce do dreva. Ich použitie sa môže kombinovať s použitím iných úprav, ako napríklad farieb. Nevýhodou je predovšetkým ich kratšia životnosť.
  • Krycie farby sú nepriehľadné a vždy vytvárajú na dreve povrchovú vrstvu. Ich životnosť je dlhšia než v prípade lazúr a výhodou je takisto možnosť úprav dreva, napríklad tmelením.

3) V neposlednom rade je pri aplikácií povrchových úprav dôležité brať ohľad aj na kvalitu a odbornosť prevedenia. Pohľad na pracovníka, ktorý nanáša drahý povrchový náter počas mrazov, prípadne ešte aj na vlhké alebo zamrznuté drevo je viac než bolestivý.

Ak už máte o údržbe a úprave exteriérového dreva stručný prehľad, je len na Vás, či sa o takéto prevedenie Vášho domu rozhodnete. Je potrebné si však pamätať, že nič nie je večné a bez starostlivosti oň sa nezaobídete. V tomto prípade totiž viac než v iných situáciách platí, že „za krásu sa trpí“.