Články z blogu

5-dôvodov,-prečo-potrebujete-okná,-ktoré-sú-otvárateľné-trendhouse-blog

5 dôvodov, prečo potrebujete okná, ktoré sú otvárateľné

Snáď jedným z najčastejšie omieľaných mýtov o pasívnych domoch je, že na takýchto domoch nie je možné otvárať okná. To však určite nie je pravda a v skutočnosti je vlastne veľmi dôležité mať k dispozícii otvárateľné okná. Tu je päť dôvodov, prečo:

1. Nenákladný a jednoduchý spôsob chladenia budovy

Počas teplých období je otvorenie okien najjednoduchším, najlacnejším a najefektívnejším spôsobom chladenia vášho domu. Najefektívnejším riešením (aspoň v oblastiach, kde sú teploty nižšie v noci) je otvorenie okien na protiľahlej strane budovy a umožnenie vzduchu voľne prechádzať skrz.

Štandardná výmena vzduchu zaisťovaná napríklad rekuperačnými jednotkami je vo všeobecnosti oveľa nižšia ako spomínané priečne vetranie. Chladiaci účinok je ďalej znižovaný aj dodatočnou úsporou tepla dosiahnutú rekuperáciou. Miera výmeny vzduchu prostredníctvom ventilácie potom v priebehu naozaj horúcich (alebo studených) období nemusí byť dostatočne vysoká, aby udržala vzduch dostatočne suchý (alebo vlhký). Pre potreby vyššej rýchlosti výmeny vzduchu by sa preto malo počítať s úplne iným vetracím systémom. Takéto systémy sú však o mnoho drahšie ako najčastejšie používane systémy. Otvorením okien však dokážeme vyvetrať veľké objemy vzduchu, pričom je takisto pomerne lacné.

2. Spojenie s okolitým svetom

Okná poskytujú spojenie s okolitým svetom, umožnia Vám počuť spev vtákov v dopoludňajších hodinách, alebo osloviť deti hrajúce sa v záhrade. Väčšina vlastníkov domov preto očakáva, že bude mať otvárateľné okná, prípadne bude chcieť mať možnosť vybrať si, či sa budú otvárať, alebo nie.

3. Ľahšie čistenie

Čistenie pevných okien je zvyčajne oveľa ťažšie ako čistenie okien, ktoré možno otvoriť a vyčistiť zvnútra. Otváracie okná preto robia budovu oveľa jednoduchšiu na údržbu a tým znižujúcu prevádzkové náklady.

4. Okná môžete chcieť otvoriť dokonca aj keď je zima

Dokonca aj keď je chladno môže byť užitočné mať možnosť otvoriť okná, aby sa čerstvý vzduch dostal dovnútra, napríklad počas večierku alebo veľkého stretnutia.

5. Otvárateľné okno Vám môže zachrániť život!

V neposlednom rade, otvárateľné okno by Vám mohlo zachrániť život, pretože ponúka ľahkú únikovú cestu v prípade požiaru alebo inej mimoriadnej situácie.