Čo hovorí európska smernica o nulových domoch

Sme Trendhouse

Výstavbe nízkoenergetických domov po západnom a južnom Slovensku sa venujeme už viac než 10 rokov.

Domy s takmer nulovou spotrebou energie – nulové domy – sa v záväzných dokumentoch prvýkrát objavili v roku 2010 pri schválení smernice Európskeho parlamentu a rady 2010/31/EÚ o energetickej hospodárnosti budov. Niekedy býva táto smernica označovaná ako EPBD II (Energy Performance Building Directive II).

Jednalo sa o obrovský skok vpred, pretože podľa tohto dokumentu majú byť najneskôr od roku 2020 všetky nové budovy s takmer nulovou spotrebou energie! O nulových domoch sa mnoho písalo, diskutovalo a rada ich existuje už dnes. Ale aby všetky nové domy boli nulové a táto požiadavka bola v záväznom dokumente, to bola úplná novinka.

Uvedená smernica ukladá členským štátom EÚ previesť jej požiadavky do prostredia jednotlivých členských štátov a zapracovať ich do vlastných zákonov.

Podiel budov na celkovej spotrebe energie v EÚ je 40%. Tento sektor narastá, čo bude mať za následok zvýšenie spotreby energie. Zníženie spotreby energie a využívanie energie z obnoviteľných zdrojov v sektore budov preto predstavujú dôležité opatrenia potrebné na zníženie energetickej závislosti EÚ a emisií skleníkových plynov.

Na základe toho bol pre Európu je stanovený do roku 2020 cieľ 20 – 20 – 20:

  • Zvýšenie energetickej účinnosti o 20%
  • Zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie v celkovej spotrebe v EÚ na 20%
  • Znížiť emisie skleníkových plynov o 20% v porovnaní s úrovňou z roku 1990

Členské štáty stanovia minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov a tieto požiadavky budú také, aby ich splnenie bolo nákladovo optimálne – tzn. aby bola rovnováha medzi vstupnou investíciou a usporenými nákladmi na energiu počas životného cyklu budovy.

Členské štáty zabezpečia, aby:

  1. do 31. decembra 2020 všetky nové budovy boli budovami s takmer nulovou spotrebou energie a
  2. po 31. decembri 2018 nové budovy používané a vlastnené verejnými orgánmi, boli budovami s takmer nulovou spotrebou energie.

Prečítajte si ďalšie články

Nenašli sme žiadne ďalśie projekty...

Kontaktný formulár

Máte otázky, potrebujete poradiť alebo máte záujem o drevodom na mieru? Naši odborníci sú tu pre vás, ozvite sa.

Tepelné čerpadlo

Predovšetkým s nástupom nízkoenergetických stavieb, nových a technologicky vyspelejších materiálov izolujúcich teplo vo vnútri domu potrebujú budovy ku svojej prevádzke v porovnaní s minulosťou čím ďalej tým menej tepla. Tento fakt umožnil rozvoj tepelných čerpadiel. Za posledné roky sa pritom vďaka svojej návratnosti stali pre všetkých majiteľov domov oveľa dostupnejšími.

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Podobne, ako bežná chladnička vo Vašej domácnosti dokáže v lete chladiť, tepelné čerpadlo pre Vás počas celej zimy dokáže zabezpečiť príjemnú izbovú teplotu. Využíva pritom čerpanie tepla z okolitého prostredia. Pomocou elektrickej energie ho potom s využitím kondenzátora odovzdáva do prostredia s vyššou teplotou, na vykurovanie.

Hlavnou výhodou tepelných čerpadiel je fakt, že nie sú potrebné žiadne zemné práce. Preto je celková montáž čerpadla veľmi jednoduchá a rýchla. Súčasné tepelné čerpadlá pracujú aj pri vonkajších teplotách -20°C a ich energetický zisk je v porovnaní s inými spôsobmi vykurovania neporovnateľný. Dokážu totiž na 1kWh spotrebovanej elektrickej energie vygenerovať až 4-6kWh energie vo forme tepla.

Za povšimnutie stojí takisto návratnosť investície do tepelného čerpadla, ktorým je možné dosiahnuť mesačnú úsporu nákladov na kúrenie vo výške až 30-70€, samozrejme v závislosti od veľkosti domu.

Výhody tepelného čerpadla