Moderný rodinný dom plniaci Vaše predstavy o ideálnom bývaní sa vo všeobecnosti dá zaobstarať troma rôznymi spôsobmi. Buď si môžete novostavbu rodinného domu kúpiť, postaviť si vlastný dom (či už svojpomocne alebo prostredníctvom stavebnej firmy), alebo sa pustiť do rekonštrukcie staršieho domu. Každý z nich má rôzne výhody, ale aj nevýhody. Na čo si teda dávať pozor?
Typový dom – nič pre tých, ktorí chcú byť originálni
V predstave o ideálnom bývaní sa väčšina ľudí zhodne: rodinný domček v peknej a útulnej lokalite s dobrou dopravnou dostupnosťou a občianskou vybavenosťou. Čoraz viac, predovšetkým mladých ľudí však rozmýšľa, či si zaobstarať byt alebo si za rovnakú, prípadne aj nižšiu cenu kúpiť vlastný rodinný dom kúsok za mestom. Predovšetkým ľuďom, ktorí mali tú česť bývať v malom panelákovom bytíku sa viac pozdáva práve druhá možnosť.
Nový rodinný dom sa dá zaobstarať hneď niekoľko spôsobmi. Najjednoduchšie je asi vybrať si z ponuky typových novostavieb v rámci developerských projektov, ktoré v okolí väčších miest rastú ako huby po daždi. Kupujúci si tak môžu ušetriť starosti predovšetkým s prípravou, realizáciou a kolaudáciou stavby. Okrem toho Vám príslušný developer alebo realitná kancelária určite rada „pomôže“ aj s hypotekárnym úverom.
Nevýhodou takejto hromadnej výstavby je spravidla vyššia cena rodinných domov, predovšetkým však ich úplne obmedzená možnosť prispôsobenia podoby domov individuálnym požiadavkám ich budúcich obyvateľov. Značne je takisto obmedzená možnosť ovplyvnenia, prípadne preverenia kvality výstavby. Nakoľko ceny stavebných materiálov neustále rastú, sú developeri nútení hľadať úsporné opatrenia kde je to len možné. Problémy sa tak môžu objaviť napríklad až za niekoľko rokov, kedy bude už na reklamáciu príliš neskoro.
Sklamanie však môže prísť už ďaleko skôr. Hlavne vtedy, ak si svoj rodinný dom vyberajú len na základe obrázkov v katalógu. Tie totiž vyzerajú takmer dokonale. Zistiť nevhodnosť dispozičného usporiadania miestností, absenciu úložných priestorov, nízku kvalitu použitých materiálov až po nasťahovaní je však veľmi nepríjemné.
Rekonštrukcia – je to to pravé?
Alternatívou k výstavbe „na zelenej lúke“ môže byť rekonštrukcia staršieho domu. Hlavnou výhodou tohoto riešenia je možnosť získať bývanie v stabilizovanom území staršej zástavby s lepšou infraštruktúrou. Väčšinou tu nechýbajú obchody, školy, detské ihriská, atď.
Výber nehnuteľnosti vhodnej k rekonštrukcii je prinajmenšom rovnako obtiažny ako výber stavebnej parcely. Nie každý dom sa totiž dá zrekonštruovať tak, aby naplnil všetky predstavy o modernom bývaní. Vykonávať rozsiahle opravy a úpravy staršieho domu môže byť dokonca niekedy zložitejšie a nákladnejšie ako postaviť nový dom. Skutočný rozsah prác je možné často stanoviť až v priebehu rekonštrukcie, čo obmedzuje jej presné naplánovanie.
Stavba domu „na kľúč“
Niektorým ľuďom rodinné domy z hromadnej výstavby ani rekonštruované staršie domy nevyhovujú. Zároveň však nemajú čas, ani chuť sa stavbe svojho domu osobne venovať. V tom prípade si radšej dom nechajú postaviť kompletne „na kľúč“. Pokiaľ sa im podarí nájsť dobrého projektanta, serióznu stavebnú firmu a nekompromisný stavebný dozor, môžu si nakoniec ušetriť nervy, čas i peniaze. Nutným predpokladom úspechu je samozrejme dokonalé zmluvné zaistenie zadávaných prác.
Bohužiaľ, realita je v množstve prípadov menej než ružová. Ak človek nemá známych, ktorí by mu stavebnú firmu mohli odporučiť alebo mu vybraná stavebná firma nedokáže predviesť kvalitu svojej práce, je výber dodávateľov vždy len stávkou v lotérii. Na Slovensku totiž ani zďaleka neplatí, že drahší dodávateľ musí odviesť nevyhnutne lepšiu prácu a naopak.
Či už menšia alebo väčšia stavebná firma, každá bude mať svoje muchy. Každopádne, stále platí, že nech sa už rozhodneme pre akúkoľvek, musí jej predchádzať detailná previerka jej práce. Kľúčový význam má v každom prípade aj stavebný dozor, ktorý by mal na stavbe všetko pozorovať. Pokiaľ však ani on svoju rolu nezvládne, môže byť investor nakoniec veľmi nemilo prekvapený.
Rada stavebných firiem však dokáže investorovi pomôcť aj s vybavením hypotekárneho úveru. Ak je prístup jednotlivých strán k svojim povinnostiam uzavretým v rámci zmluvy zodpovedný, čerpanie hypotekárneho úveru nie je problematické.